19. srpnja 2007.

Ekologija

Ekologija

    Unijapapir  d.d. Zagreb, članica Grupe Belišće, godišnje sakupi 110.000 tona staroga papira, a Tvornica poluceluloze i papira u Belišću sve to preradi i proizvede novi papir. Na žalost, još uvijek stari papir i kartonske kutije čine 30 posto komunalnog otpada, što povećava troškove njegova sakupljanja, transporta, saniranja odlagališta, a možemo mi i drugačije. I bolje, na dobrobit svih.
    Suradnjom tvrtki DVORAC d.o.o. Valpovo i Unijapapir d.d. za građane Valpova pokrenuta je obostrano korisna akcija sakupljanje staroga papira i kartonske ambalaže od domaćinstava. Radnici DVORCA dostavili su građanima kartonske kutije u koje mogu odlagati stare novine, kartone …, sve što je (samo) od papira. Građani jednom mjesečno prikupljeni stari papir iznesu ispred kuće/zgrade, a radnici DVORCA isprazniti će kutije i vreće. Papir će odvesti na preradu i za mjesec dana opet doći pred Vašu kuću/zgradu po stari papir.
    Sakupljanje staroga papira radnici DVORCA d.o.o. Valpovo obavljati će svake druge subote u mjesecu, od 7,00 sati ujutro.
    Poštovani gradani, molimo Vas da u kutiju i/ili vrečicu ostavljate isključivo stari papir i kartone. Sakupljamo i stari papir i kartone koji su odloženi u neke druge kartonske kutije ili su povezani vrpcom. Zbog velikog opsega posla nećemo odvoziti papir koji nije u kutiji, vrečici ili  povezan vrpcom.
Zahvaljujemo na suradnji, uvjereni kako će građani Valpova pokazati visoku građansku i ekološku svijest, te podržati i dalje ovu akciju.
Rezultati prikupljanja prikazuju slijedeće:
    Prva akcija sakupljanja i odvoza staroga papira provedena je 13.siječnja 2007.godine i tada je prikupljeno 9.370,00kg, druga akcija 10.veljače rezultirala je prikupljem 6.700,00kg starog papira. Dana 10.ožujka prikupljeno je 6.940,00kg, 14.travnja narednih 9.630,00kg, 12.svibnja slijedećih 8.070,00kg, te 09.lipnja još 6950,00kg, dok je u ovome mjesecu prikupljeno 4.620,00kg starog papira.

Pomozimo zajedno prirodi, Gradu, gospodarstvu i – sebi.

EKOLOŠKO DVORIŠTE

    Kroz realizaciju programa ½Ekološkog osvješćivanja građana Valpova i prigradskih naselja te edukaciju najmlađih ½u cilju sakupljanja sekundarnih sirovina primarnim odvajanjem korisnog otpada ½Dvorac d.o.o. Otvara ½ekološko dvorište½s lokacijom u ul. A.M.Reljkovića 16, sa odgovarajućim posudama za oodređene vrste otpada. Za sve EKODVORIŠTE je izdvojena i funkcionalno uređena površina s posudama za odvojeno odlaganje otpada kao što su STAKLO, PAPIR, PLASTIKA, METAL, STARE BATERIJE,  AKUMULATORI
    Za sada je moguće donositi i odlagati slijedeće vrste otpada i to:

1.stari papir
2.otpadnu plastičnu ambalažu
šarena folija
bijela folija
burad i kanisteri
3.metalnu ambalažu
4.staklenu ambalažu
5.pet ambalažu
6.baterije
7.akumulatore

    Papir:
Za papir možemo reči da nije smeće, već dragocjena sirovina.On se izvrsno reciklira, ali samo ako se pravilno odvojeno prikuplja. Čak četvrtina komunalnog otpada je otpadni papir. Za proizvodnju 1 tone papira potrebno je 2 tone, odnosno 3,5 m3 drva ili 1,2 tone otpadnog papira.
Odvojenim skupljanjem otpadnog papira čuvamo naše šume, štedimo energiju, smanjujemo onečišćenje vode, zraka i štedimo skupi deponijski prostor.U ekodvorišta u spremnike s natpisom PAPIR, kao i u spremnike s plavim poklopcima na javnim površinama koji se koriste već niz godina, smiju se odlagati:
novine i časopisi
prospekti, katalozi
fotokopirni papir
knjige i slikovnice
bilježnice, pisma
uredske tiskovine
papirnate vrećice
kartonske fascikle
ambalažne kutije od tankog kartona
U iste spremnike NE smiju se odlagati:
zauljeni i prljavi papir
indigo papir
ugljeni papir
termo (faks) papir
fotografije i foto papir
pelene
gumirane etikete
složena višeslojna ambalaža (npr. tetrapak od mllijeka i sokova)
velike kartonske kutije i valovita ljepenka
papirnate vrećice iz usisivača
tapete
papirnate maramice

    Metal:
Suvremeni je život nametnuo korištenje sve veće količine metala i metalne ambalaže, koji su u pravilu nepovratni i odmah nakon upotrebe postaju otpad.
Udio metalnog u kućnom otpadu iznosi 6 do 8%.
Za proizvodnju jedne tone sirovog aluminija utroši se čak 600 000 litara vode.
Uz ispravno odvojeno prikupljanje, odnosno razvrstavanje, svaka vrsta obojenog metalnog otpada može se odlično reciklirati uz uštedu prirodnih sirovina, energije te smanjenje onečišćenja okoliša. U označene spremnike ekodvorišta s natpisom MET AMBALAŽA odložite:
prazne limenke od pića, napitaka i hrane
čepove od staklenki
aluminijske folije (npr. od čokolade)

U iste spremnike NIJE dozvoljeno odlaganje:
limenki s ostacima boja, lakova i ulja
limenki s ostacima od kemikalija
boca i limenki od plinova pod tlakom (npr. propan/butan boce)
boca i limenki od zapaljivih i eksplozivnih tekućina
aluminijskog posuđa
aluminijskih kablova
nemetalne ambalaže
    Plastika:
Plastika je skupno ime za niz suvremenih i sve raširenijih umjetnih materijala.
Čak 4% godišnje potrošnje sirove nafte u svijetu koristi se za proizvodnju plastike.
Volumen plastičnog otpada u kućnom iznosi do 30 %.Plastična boca bačena u prirodu razgrađuje se narednih 100 -1000 godina, stoga je najodgovornije izbjegavati korištenje plastičnih materijala.
Prije odlaganja PET boca, skinite čep i odložite u ostatni kućni otpad. Bocu zgnječite tako da zauzima manji prostor. Određene se vrste plastičnog otpada mogu uspješno reciklirati, osobito ako su odvojeno skupljene.
Za odvojeno prikupljanje plastičnog otpada predviđeni su ŽUTO označeni spremnici ekodvorišta s natpisom PET AMBALAŽA, te žuti žičani spremnici na javnim površinama u koje se smije odložiti:
samo PET ambalaža (boce Coca-cole, Fante, Jamnice, Pepsi-cole i sl.) bez čepova
PET ambalažu prepoznati ćete po karakterističnim slovima PET i oznaci 1.
U iste spremnike NE odlažite:
čepove s PET ambalaže
predmete koji su izrađeni od nekoliko različitih vrsta plastike (npr. igračke)
plastične vrećice
plastificirani papir
plastične cerade i folije, plastične cijevi
plastično posuđe, čašice od jogurta i sl.

    Staklo:
Udio stakla u kućnom otpadu iznosi i do 10 %.
Odvojenim prikupljanjem staklenog ambalažnog otpada štedi se dakle prostor na odlagalištima otpada, dragocjene prirodne sirovine i energija, te smanjuje onečišćenje zraka, vode i tla.Staklena ambalaža prije odlaganja mora biti ispražnjena, ali ne i oprana.Prije odvojenog odlaganja staklenu ambalažu nije potrebno usitnjavati ili lomiti.
U ekodvorište u spremnike s natpisom STAKLENA AMBALAŽA, kao i u zelene spremnike na javnim površinama koji se koriste već niz godina smije se odlagati:
samo otpadna staklena ambalaža (boce, staklenke i sl.)

U iste spremnike NE smiju se odlagati:
prozorsko i automobilsko staklo
kristalno i ukrasno staklo
optičko, zrcalno i staklo za svjetiljke
armirano, reljefno, laboratorijsko staklo
staklena vuna
porculanski i keramički predmeti
žarulje i fluorescentne svjetiljke

    Baterije:
Baterije ubrajamo u skupinu opasan otpad, jer kao takve sadrže različite opasne tvari, prvenstveno teške metale koji u većim količinama izravno ugrožavaju okoliš i zdravlje ljudi.
S druge strane, uz ispravno postupanje ti teški metali mogu se uspješno reciklirati čak 500 puta.
Zato je iznimno važno stare baterije ne odlagati u kućni otpad već u ekodvorišta u posebne spremnike s natpisom STARE BATERIJE.
Akumulatorske baterije iz vozila i radnih strojeva imaju svoju vrijednost stoga vam preporučujemo da ih ponudite na otkup specijaliziranim prodavaonicama.

Sav donešeni otpad ne otkupljuje se, već je ova akcija samo prilika svim građanima da joj se prikljuće na razini ekološke osvještenosti sa težnjom za čistijim okolišem, motivirajući pri tome i druge da čine isto. Ekološko dvorište počinje sa radom  u mjesecu srpnju 2007. godine,a  biti će otvoreno svakim radnim danom u vremenu od 7:30 do 14:30 h.

UČINIMO OKOLIŠ ČIŠĆIM I ŽIVOT ZDRAVIJIM,
NEKA VAM TO BUDE SVAKODNEVNA NAVIKA.